Microsoft Word Nedir?

microsoft word nedirMicrosoft Word, bilgisayarda yazı yazmasını ve yazı düzenlemesini kolaylaştıran, çoğu kişi ve kurumların kullandığı bir ofis programıdır.

Microsoft Word Avantajları Nelerdir?

Günümüzde, artık Microsoft Word kullanımı her alanda aranan bir nitelik olmuştur. Bu yüzden okullarda ve bilgisayar eğitimi veren kurslarda Word eğitimi standart bir ders olarak verilmektedir. Özel ve kamu sektörünün bazı alanlarında istenilen niteliklerinden biri de, Word ve diğer ofis programlarının kullanımı hakkında bilgi sahibi olunmasıdır.
Makale yazarları da; Word kullanımını bilmeli ve her zaman makaleleri Word ile yazmalıdır. Word ile yazmanın avantajları, hem yazım esnasında hem de yazım sonrası görülmektedir. Word programının yazım esnasındaki avantajları;

    microsoft word

  • Yapılan yazım yanlışlarını anında görebilir ve düzeltebilirsiniz.
  • Kelimelerin eş anlamlarını görebilir ve değiştirebilirsiniz.
  • Kelimelerin yazımlarını görerek otomatik olarak tamamlayabilirsiniz.
  • Kelimeleri toplu olarak düzenleyip değiştirebilirsiniz.
  • Makalenin kaç kelime, karakter olduğunu gösteren makale sayacı ile bu istatistikleri detaylıca görebilirsiniz.

Yazım sonrası avantajı ise; müşteriler ve makale al-sat sistemlerinin büyük çoğunluğunun makaleleri Word dosyası olarak istemesidir. (Bazen makale al-sat sistemleri Word dosyası yerine uzantıyı yazarlar. Bilmeyenler için Word dosyalarının uzantısı; .DOC ve .DOCX olarak görülmektedir.)

Microsoft Word Kullanımı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

word kullanımıYazarlar, Word kullanımı hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdırlar. Çünkü Word, çok detaylı ve yazımı kolaylaştıran bir programdır. Word programında pratik araçları bilmek yazarın avantajına olacaktır. Makale yazarlarının bilmesi, dikkat etmesi ve kullanması gereken en önemli Word araçları şunlardır.

  • Makale bitiminde, gözden geçir bölümünden yazım ve dilbilgisi ile makale gözden geçirilir. Kırmızı ile işaretlenmiş kelimeler kesinlikle düzenlenmelidir.
  • Word ile yazı yazılıyorsa; herhangi bir elektrik kesintisi ya da ani bilgisayar bozulmalarına karşı kısa aralıklarla çalışılan belge kaydedilmelidir. Çoğu makale yazarı, bu talihsiz olayları yaşamış ve yazdıkları makaleleri tekrar yazmak zorunda kalmışlardır. Klavyeden CTRL ve S tuşlarına aynı anda basılarak hızlıca dosya kaydedilir.
  • Eğer makalenin tümü ya da bir kısmı yanlışlıkla silindiyse, klavyeden CTRL ve Z tuşlarına aynı anda basılarak geri getirebilir.

Bu saydıklarımız haricinde Word programının birçok özellikte aracı mevcuttur. Yazarlar bunları araştırarak uygulamalı ve Word hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir