Makale yazarlarının bilmesi gereken araçlar

Makale yazarlığına başlamadan önce; yazarlara kolaylık sağlaması açısından bilinmesi ve sahip olunması gereken araç ve gereçler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bu yüzden, bu dersimizde bunlardan bahsederek sizlerin bilgi sahibi olmasını amaçladık. İşte bilinmesi ve kullanılması önerilen araçlar:

mailMakale yazarları, mail sahibi olmalıdır: Makale yazarları; Gmail, Hotmail, Yandex Mail, Outlook Mail gibi servislerin herhangi birinden mail adresi sahibi olmalıdırlar. Bu gibi servisler ücretsizdir. Özellikle sipariş usulü çalışan makale yazarları, mail alıp göndermeyi ve mailleri kontrol etmeyi kesinlikle bilmelidir. Müşteriler, bazen mail yoluyla iletişime geçerler ve mail yoluyla makale siparişlerini teslim almak isterler. Mail yoluyla makaleleri gönderirken dikkat edilmesi gereken husus; makalelerin maile ek dosya olarak eklenmesi ve öyle gönderilmesidir.

wordMakale yazarları, Microsoft Word kullanımını bilmelidir: Makale yazarları, Microsoft Word ofis uygulamasına sahip olmalı ve detaylı olmasa da genel anlamda kullanmayı bilmelidirler. Makale yazarları, genelde Microsoft Word ile çalışır. Çünkü Word programı ile makalenin kaç kelime olduğunu, yazım yanlışı olup olmadığını görürler. Ve çoğu müşteri de; makale siparişlerini, Word dosyası olarak teslim almayı tercih etmektedir. Word ile çalışırken dikkat edilmesi gereken nokta; her bir makalenin farklı bir Word belgesine yazılması ve isimlendirilmesidir. Word hakkında bilgi almak için; sitemizdeki Microsoft Word Nedir? başlıklı yazımızı okuyun.

Makale yazarları, sitelere yazı eklemeyi bilmelidirler: Editörlük usulü çalışan yazarlar, WordPress gibi sistemlerin yazı ekleme panellerine hâkim olmalıdır. Ayrıca makale al-sat sistemlerine nasıl yazı ekleneceğine dair bilgi sahibi olmalıdır. Bu tarz sistemlerin kullanımı hakkında genelde yazara bilgi verilir.

Makale yazarları, forumlar hakkında bilgili olmalıdır: Webmaster forumları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu tarz platformların işleyişini bilmelidir. Nasıl konu açılır, nasıl cevap verilir, nasıl pm (özel mesaj) atılır ve pme cevap verilir gibi.

skype whatsappMakale yazarları, online sohbet programlarını kullanmayı bilmelidir: Özellikle sipariş usulü çalışan makale yazarları; Skype, WhatsApp hesabı sahibi olmalı ve bu programların nasıl kullanılacağını bilmelidirler. Skype ve WhatsApp, online anlık mesajlaşma programlarıdır ve ücretsizdir. Sipariş veren müşterilerin büyük bir kısmı, yazarlarla anlık olarak mesajlaşmayı tercih edebilir. Bu gibi programlardan, anlık olarak siparişlerini söyleyip siparişlerin ne durumda olduğu hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler.

iletişim yollarıMakale yazarları, müşterilerine alternatif iletişim kanalları sunmalıdır: Özellikle sipariş usulü çalışan bazı makale yazarları, iletişim bilgilerini çeşitlendirerek müşterilerinin, kendilerine çabuk ve kolay ulaşmasını sağlamalıdırlar. Mail haricinde Facebook, Facebook Messenger, Skype, WhatsApp ve bireysel telefon numaraları da yazarların ek iletişim kanalları olarak kullanılmaktadır.

ödeme yollarıMakale yazarları, çeşitli ödeme yöntemleri hakkında bilgili olmalı ve bunlara sahip olmalıdır: Yazarlar, makale kazançlarını almak için bir veya birkaç banka hesabına sahip olmalıdır. Makale işleri, nasıl internet üzerinden yapılıyorsa, banka hesaplarının da internet bankacılığı aktif olmalı ve online olarak hesap hareketleri kolaylıkla takip edilebilmelidir. (Eğer banka hesabınız yoksa sizlere hiçbir aidat, EFT/Havale işlem ücreti almayan bankalar olarak; Enpara ve Kuveyt Türk banka hesaplarını önerebiliriz.) Yazar, bu ödeme seçeneklerini iyi araştırmalı ve kendisi için en uygun ödeme kanalını kullanmalıdır.

her yerde yazmakMakale yazarları, bilgisayar başında değilken bile makale yazabilmelidirler: Makale yazarları, akıllı cep telefonu ve tabletler üzerinden de makale yazarak bilgisayar başında olmadığı süreyi değerlendirebilirler. Cep telefonu ile tuşlarla yazmak haricinde konuşarak da yazı yazılabilmektedir. Bu tarz uygulamalar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Yazarlar, cep telefonunda yazdıkları makaleleri kolaylıkla bilgisayarına atıp düzenleyebilmektedir. Cep telefonundan konuşarak veya normal mesajlaşır gibi yazmak isteyen yazarlar için; Google Drive kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir uygulamadır.

Genel itibariyle tüm makale yazarlarının yukarıdaki saydıklarımızı bilmeleri yeterli olacaktır. Ancak yazarlar, sürekli bu sektörü ve teknolojiyi takip ederek yeniliklere de açık olmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir