Müşteriler Makale Yazarlarından Ne İster?

anlaşmaSipariş usulü çalışan makale yazarları, makale yazmadan önce müşterilerinin taleplerini sormalı ve dikkate almalıdır. Net olarak bu talepler belirlendikten sonra yazıma başlanmalıdır. Böylece sipariş sonrası istenildiği gibi makalelere sahip olan müşteriler memnuniyetini bildireceklerdir. Müşterilerin genelde yazardan talep ettikleri maddeler şunlardır.

– Müşteriler, makale yazarından spin ya da rewrite makale değil tamamen özgün makale yazmasını ister. Spin makale, makaledeki kelimelerin eş anlamlılarıyla değiştirilmesine denir. Rewrite makale ise; makaledeki birkaç cümlenin yerinin değiştirilmesi ya da birkaç cümlenin yeniden yazılmasıdır. Bu gibi makaleler, özgün gibi gözükse de, anlam bozukluğuna sebep olur ve özgün olarak nitelendirilmezler. Özgün makale, daha önce benzeri olmayan ve herhangi bir yerden kopyalanmamış yazılardır. Özgün makale, tamamen yazarın kendi fikir ve düşüncelerini aktarmış yazılardır. (Özgün Makale Nedir?)

iş anlaşması– Makalelerde yazım yanlışı ya da imla hataları istemezler. Yani kısaca Türkçe kurallarına uyulmuş makale isterler.

– Müşteriler, verilen siparişleri zamanında teslim almayı ister ve en çok buna dikkat ederler. Özellikle sipariş usulü çalışan makale yazarları, müşterilerine belirttiği zamanda makalelerini teslim etmelidirler.

– Müşterilerin belirttiği şekilde makaleler yazılmalıdır. Sipariş usulü çalışan yazarlar, makaleleri yazmadan önce; müşterilerden nasıl makale istediğine dair detaylı bilgi istemelidir. Müşterilerin genelde belirttikleri bazı talepler şu şekilde olmaktadır.

  • Makale kelime sınırlaması koyabilir,
  • Okuyucu odaklı olmasını isteyebilir,
  • SEO uyumlu makale isteyebilir,
  • Liste şeklinde makale isteyebilir,
  • Belirttiği anahtar kelimelerin makale de geçmesini isteyebilir,
  • Makalelerin içerisinde resim ya da birden fazla resim olmasını isteyebilir.

Yazar, müşteriyle bu talepleri yazmaya başlamadan önce detaylı şekilde konuşup anlaşırsa; iş sonrası müşteri memnuniyetsizlikleri de o kadar az olur.

memnuniyet– Müşteriler, siparişinin ne durumda olduğuna dair bilgilendirilmek ister. Sipariş usulü ile çalışan makale yazarları, müşterinin işlerinin ne durumda olduğuna dair bilgilendirme yapmalıdır. Makaleye başlanıldığında, makale bitiminde ya da herhangi bir aksaklık durumunda müşteri bilgilendirilmelidir.

– Sipariş usulü çalışan yazarlardan; müşteriler, toplu siparişlerde indirim ister. Bu durumlarda, emeğin karşılığını yazar kendisi belirleyecektir. Bazen ölücü diye tabir edilmiş çok ucuza yazdırmak isteyen müşteriler ile de karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda yazar kendisinden ödün vermemelidir. Genel itibariyle ülkemiz makale sektöründe; minimum taban tutar fiyatı, 100 kelimesi 1 TL olarak belirlenmiştir. Ancak toplu alımlarda bu tutarın 90-80-75 kuruşa kadar düşebildiği de görülmektedir. Toplu alım; genelde 20 adet ve üzeri makale siparişlerini kapsamaktadır. Bazı emek sömürücüleri, toplu alımı bahane ederek; 100 kelimesini 40-30 hatta 25 kuruşa kadar yazdırmayı isterler. Bunlarla kesinlikle iş yapılmamalıdır. Çünkü bu kişiler, yazardan ucuza aldıklarını büyük ihtimalle başka kişilere normal fiyatından satmaktadırlar. Yeni başlayan yazarların çoğu, ilk defa para kazanacağım diye bu tuzağa düşmekteler ve kendilerini yıpratmaktadırlar. Unutulmamalıdır ki; makale yazarlığı da emek işçiliğidir ve emeğe sahip çıkılmalıdır.

müşteri memnuniyeti– Müşteriler, saygı çerçevesinde resmiyet ister. Makale yazarlığı; ciddi bir iş olduğu için iş yaşamındaki gibi müşterilerle resmi bir çerçevede iletişim kurulmalı ve onlara saygı gösterilmelidir. Makale sektöründe, kurumsal olarak müşteriler olduğu gibi bireysel müşterilerde mevcuttur. Bu yüzden iki ayrım iyi yapılmalıdır. (Ne fazla samimi ne de fazla resmi.) Ayrıca yazar, müşterilerine nasıl saygı duyuyorsa, müşterilerden de aynı saygıyı beklemelidir.

Sonuç olarak; müşteri memnuniyetiyle çalışan yazarlar, olumlu referans ve sabit müşteri kitlesini artırarak makale sektöründe saygınlık kazanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir