Makale Yazarları Nasıl Para Kazanabilir?

makale yazarlığıMakale yazarları, birkaç farklı şekilde para kazanabilirler. Ve bunların birkaçını ya da hepsini yaparak kazançlarını artırabilirler. Bu yöntemlerden aşağıda bahsedilmiştir.

– Hazır makale satışı yaparak para kazanmak: Makale yazarları, herhangi bir konuda kendilerini sınırlamadan makalelerini yazabilir ve bu makalelerin, Webmaster forumlarının makale al-sat kategorilerinde ve/veya makale al-sat sistemlerinde (Yaziyorlar.com gibi) satışını yapabilirler. Ellerindeki makaleleri bu tür sistemlere ekleyip satılmasını beklemek, bu tür çalışmaya en güzel örnektir. Bazen çabucak satılan yazılar bazen de rekabetten dolayı uzun süre bekleyebilmektedir. Ancak çoğu makale yazarı için en kolay ve tecrübe edici çalışma şekli bu tarzdır. Bu tarz hazır makale satışları sayesinde yazarlar, hem kazanç hem de referans elde etmiş olurlar. Çoğu bilinen Webmaster forumlarına kayıt, davetiye şeklinde ya da yüksek ücretli üyelik satın alınarak olmaktadır. Bu da yeni makale yazarlarının, bu tarz aktif ve bol müşteri bulabileceği platformlara girişlerini engelleyerek kazanç elde etmelerine mani olmaktadır. Ancak son birkaç senede ortaya çıkmış Yaziyorlar.com gibi makale al-sat sistemleri sayesinde makale yazarları makalelerini kolaylıkla satarak kazanç elde etmektedirler.

makale yazarlık kazançları– Makale siparişleri alarak para kazanmak: Makale yazarları; yine webmaster forumlarından, makale al-sat sistemlerinden, mail yoluyla ya da Skype online chat programı ile kendilerine ulaşan müşterilerden makale siparişlerini alır ve istenilen şekilde hazırlanan yazıları müşterilerine satarlar. Bu tarz kazanma yolu daha çok belirli tecrübe ve müşteri kitlesine ulaşmış makale yazarları tarafından tercih edilmektedir. Bu işe yeni başlamış yazarlar için bu tarz çalışmak zor ve dezavantajlıdır. Çünkü müşteriler, bir adet makale değil onlarca hatta yüzlerce toplu makale siparişi verip kısa sürede teslim almak isterler. Bu durum yeni başlayan yazarları, siparişi zamanında yetiştirememe telaşesine sokmakta ve çoğu zaman da yazarların siparişlerini tamamlayamamasına neden olmaktadır. Bu da müşteri kaybı ve olumsuz yorumlara sebep olur. Ayrıca müşteriler, referansı olmayan makale yazarlarıyla önce iş sonra ücret şeklinde çalışmak istemektedir. Böyle durumlarda maalesef dolandırıcılık vakaları da çok olmaktadır. O yüzden belli bir deneyim ve müşteri kitlesine ulaşmadan makale yazarları bu tarz çalışmaya sıcak bakmamaktadır.

editörlük– Editörlük tarzı çalışarak para kazanmak: Bu tarz çalışma şekli bir nevi sipariş usulünü andırmakta ve makale yazarına artı iş yükü çıkarmaktadır. Editörlük süreci; makale yazarının, kendi yazmış olduğu makaleleri; belirtilen süre içerisinde (günlük, haftalık, aylık gibi) siparişi veren müşterinin sitesine eklenmesini de kapsamaktadır. Bu tarz çalışma için makale yazarlarının, site yazı ekleme panelleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Genellikle çoğu web site sahibi, WordPress sistemini kullanmaktadır. Ekstra olarak Asp, Php gibi yazılım kodlama türleriyle yazılmış özel site yazılımlarına da denk gelinebilir. Bu tarz sistemlerde, müşteri genelde bilgilendirme yapmakta ya da makale yazarı bu tarz sitelere nasıl yazı ekleneceğine dair müşteriden bilgilendirme istemektedir.

Bu tarz çalışma şeklinde ücret belirlemesi;

Editörlük = Makale ücreti + Siteye yazı girme ücreti

şeklinde olmalıdır. Genelde bu şekil çalışmayı, çoğu makale yazarı fazla işgücü çıkardığından benimsememektedir.

– Yabancı dillerde makale yazarak para kazanmak: Makale yazarları birden fazla dil biliyorsa (İngilizce, Almanca vs.) bu dillerde de yazarak kazanç elde edebilirler. Türk webmaster forumlarında çoğunlukla İngilizce ve Almanca dillerinde makale yazdırılmaktadır. Yabancı dil makale fiyatlandırılması, genelde Türkçe makale fiyatının en az 2 katı olarak yapılmaktadır. Ayrıca bu tarz çalışan makale yazarları, yabancı dil makale sektöründe daha fazla müşteri kitlesine ulaşabilirler.

blog yazarlığı– Blog yazarlığı yaparak para kazanmak: Bu tarz çalışma şekli; makale yazarlığının en üst aşamalarından birisi olarak tanımlanabilir. Belirli referans ve deneyime sahip olmuş makale yazarları, çoğu müşteriler için bulunmaz nimettir ve müşteriler bu makale yazarlarını, kendi yazar ekibine dâhil etmek isterler. Bu tür müşteriler; bireysel olduğu gibi kurum, firma ve önde gelen ulusal gazete ve haber gibi büyük siteler dahi olmaktadır. Bu tür müşteriler; genelde makale yazarına, aylık sabit ücret + sigorta gibi teklifler sunabilir. Blog yazarlığı, bunun haricinde makale yazarlarının kendi sitelerini kurup bunlara içerik girmesi şeklinde de olabilir. Bu tarz çalışma şekli, uzun vadeli kazanç olarak düşünülmelidir. Makale yazarları; bu sayede web işlerine başlayıp kendine çalışmakta ve kazanç elde edebilmektedirler.

Makale yazarlarının farklı şekilde kazanç elde etmeleri bu şekildedir. Yeni başlayan makale yazar adayları için en uygun seçenek; makale al-sat sistemleridir. Bu tür sistemler sayesinde makale yazar adayları, yazarlık tecrübesi, referans ve sabit müşteriler edinerek kazanç elde edebilirler. Bu tarz sistemlere en güzel örnek; size bu eğitimleri sağlayan Yaziyorlar.com verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir