Makale Özgünlük Kontrolü

Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır?

Makale özgünlüğü, iki farklı şekilde kontrol edilebilir. Birincisi; manuel (elle) yöntemle ikincisi de otomatik yöntemle özgünlük kontrolüdür.

Manuel Makale Özgünlük Kontrolü

Makale özgünlüğünü kontrol etmenin en kolay yolu Google’da ilgili makaleyi tırnak işareti ile cümle cümle aratmaktır. Bu kontrol manuel yöntemdir ve uğraştırıcıdır. Bu yöntemdeki en büyük sıkıntı, bir defada makalenin en fazla 32 kelimesini aratabilmesidir. Bu yüzden bu yöntemde; makaleyi 32 kelimelik cümlelere bölüp aratmak gerekir. Bu da büyük bir zaman ve çaba gerektirir. Google’da özgünlük kontrolü yapıldıktan sonra çıkan sonuçları aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

manuel makale özgünlük kontrolü

Otomatik Makale Özgünlük Kontrolü

Manuel özgünlük kontrolünün zahmetli olmasından dolayı birçok ücretli ya da ücretsiz otomatik tarama araçları yapılmıştır. Bunlardan en çok kullanılanı, ücretsiz ve kolay olması nedeniyle; Smallseo Tools Özgünlük Aracıdır. Sitenin kullanımı gayet basittir. Makalelerinizi resimde belirtilen alana girdikten sonra güvenlik kodunu girip Check Plagiarism butonuna basın. Analiz yapıldıktan sonra butonun altında sonuç gözükecektir.

otomatik makale özgünlük kontrolü

Bu tarz sistemler genelde %95 başarılı sonuç vermektedir. Bu yüzden birkaç farklı otomatik özgünlük aracı kullanarak net bir sonuç alabilirsiniz. Bu tarz araçları, Google’de makale özgünlük kontrolü ve plagiarism checker kelimelerini aratarak bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir