Makale Kontrolü Nasıl Yapılır?

makale kontrolüYazılan makalelerin kesinlikle kontrol aşamasından geçmesi gerekir. Makale yazmadan önce araştırma nasıl önemliyse, makale bitiminden sonra yapılan kontrol de o kadar önemlidir. Çünkü yazım esnasında yazar, yazmaya odaklandığı için o anda gözünden kaçan hataların olma ihtimali de yüksektir. Bu yüzden yazım sonrası kontrol yapılmalıdır. Eğer kontrol sonrası hatalar varsa bunların düzeltilmesiyle makale hazırlama işlemi de bitmiş olur.

Makaleleri hızlıca kontrol etmek, yazarlar için yapılan en büyük hatalardan birisidir. Makale kontrolünün, makalenin hemen bitiminde yapılması yerine, üzerinden biraz zaman geçtikten sonra yapılması uygun olacaktır. Yazarın sıcağı sıcağına görmediklerini belli bir süre sonra fark etme ihtimali daha yüksek olacaktır. Makalelere en sert ve objektif değerlendirmeyi yazar kendisi yapmalıdır. Çünkü kişi kendi yazdığını beğenmezse, başkaları da büyük olasılıkla beğenmeyecektir. Hatta yazılan makaleleri kendi haricinde yakın çevresine de inceleterek yorumlamasını bile isteyebilir.

Makale Kontrolünde Nelere Dikkat Edilmelidir?

makale kontrol

Makalede kontrol edilecek maddeleri liste şeklinde belirleyip incelemek kolay olacaktır. Bu listede dikkat edilmesi gereken maddeler ise şunlardır;

  • İmla ve noktalama hatalarının olup olmadığını,
  • Yazım yanlışlarının olup olmadığını,
  • Anlam bozuklukları, cümle tekrarlarının olup olmadığını,
  • Makale düzenine uygun olup olmadığını, (Makale Nasıl Yazılır?)
  • Müşterinin isteklerine uygun olup olmadığını,
  • Okuyucu odaklı (akıcı ve faydalı) içerik olup olmadığını,
  • SEO uyumlu olup olmadığını, (Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?)
  • Özgün, kopya içerik olup olmadığını belirlemek gerekir. (Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır?)

Sipariş usulü çalışan yazarlar, makale kontrolünü bitirip müşteriye makaleleri teslim ettikten sonra müşteriden de makalelerin kontrolünü bir an önce yapmalarını istemelidirler. Yaziyorlar.com gibi makale al-sat sistemlerinde bu kontroller, editörlerden tarafından yapılıp onaylandıktan sonra satışa çıkarılmaktadır. Son olarak makaleleri satılan yazarlar, müşterinin makale kontrolü sonrası onayını alıp sattıkları makaleleri silmelidirler. Böylece ilerde çıkabilecek aynı makaleyi başkasına satma karmaşıklığı, (özellikle hazır makale satan yazarlar da olabilen bir durum) önlenmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir