Neden Makale Yazdırılır?

makale neden yazdırılır Günümüzde internet siteleri, bilgi kaynakları olarak büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle de sürekli güncellenmeleri gerekmektedir. Bu güncellemelere ise çoğu site sahibi, tek kişi olarak yetişememektedir. Bu yüzden de, ya editör/yazar kadroları kurmakta ya da makale yazarlarına makale siparişleri vererek bu eksikliği gidermeye çalışmaktadırlar.

– Bunun haricinde firmalar da, ürünlerine tanıtım amaçlı teknik inceleme yazıları yazarak veya yazdırarak müşterilerini bilgilendirmektedirler.

– Ayrıca normal kullanıcılar için anlam ifade etmeyen SEO, yani arama motoru optimizasyonu unsuru, web işleriyle uğraşanlar için çok büyük bir öneme sahiptir. SEO’yu kısa ve basit bir tanımla; Google’da ilk sıraya çıkmak için sitelerin Google arama motoruna uygun yaptığı çalışmalar olarak açıklayabiliriz. Google, kullanıcılarına en iyi sonuçları ulaştırmak için sürekli kendi içerisinde gelişmekte ve siteleri de bu gelişmelere ayak uydurmaya zorlamaktadır. Site sahipleri de, ilk sıralara gelmek için Google tarafından belirtilen maddeleri sitelerine uygulamaya çalışmaktadırlar. Bu maddelerden en önemlisi ise site içeriği yani makalelerdir. (Makale sektöründe makaleye; içerik ve yazı da denilmektedir.) Google’un site sahiplerinden istediği en önemli şey; özgün (benzeri olmayan) ve okuyucu için faydalı bilgi içeren makalelerdir. İşte bu yüzden site sahipleri, kendi ekledikleri içerik haricinde, makale yazarlarına da makale yazdırarak site içeriğini zenginleştirmektedirler.

yazarak para kazanmak– Bir kişi, birden fazla site kurup daha fazla kazanç elde edebilir. (Web işleriyle uğraşan çoğu kişinin onlarca sitesi olduğunu duyduk, gördük ve hatta kendimiz de deneyimledik.) İşte bu gibi durumlarda site sahipleri, içerikleri kendi yazmaktansa makale yazarlarına yazdırarak zamandan tasarruf etmekte ve bu sayede kazandığı süreyi de sitelerinin Seo ve reklam çalışmalarına harcamaktadırlar. Böylece siteleri daha iyi yerlere gelmekte ve makale yazarlarına ödedikleri ücretin daha fazlasını kazanmaktadırlar. Anlayacağınız; makale yazarlarına ödedikleri miktar, kazandıkları miktarların yanında ufak bir meblağ olarak kalmaktadır. (Kısaca bu müşteriler, kaz gelecek yerden tavuğu esirgememektedirler.)

– Bir başka müşteri ise; SEO danışmanlık firmaları ya da SEO ile uğraşan kişilerdir. Daha önce site sahipleri için SEO’nun ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Çoğu firma ve site sahibi; SEO işlerini bu gibi bilgili kişi ve firmalara yaptırmaktalar. Google, siteleri bir takım belirlediği kriterlere bakarak değerlendirir ve sonuç olarak arama sonuçlarında sıralar. Bu maddelerden birisinin içerik olduğunu daha önce belirtmiştik. Bir diğer önemli madde ise; backlinktir. Backlinki, bir başka siteden sitenize link verilerek sizi referans gösterme diye açıklayabiliriz. Yani size backlink vererek hem kendi ziyaretçilerine hem de Google’a sizi övmüş olurlar. Bunu site sahipleri yaptıkları gibi, SEO’dan anlamayan normal okuyucularda yapabilir. Büyük ihtimalle sizde farkında olmadan birçok siteye backlink vermiş olabilirsiniz. Örneğin; herhangi bir sitedeki yazıyı Facebook profilinizde paylaşarak bir nevi bu sitelere backlink vermiş olursunuz. Bu tarz backlinkler; Google’un gözünde doğal olarak tanımlanmakta ve böylece o siteleri sıralamada yükseltmektedir.

seo çalışmalarıAncak, doğal backlinkler uzun vadede ya da büyük reklam masrafları yapılarak oluşmaktadır. İşte bu yüzden site sahipleri ya da SEO danışmanları, bu süreci hızlandırmak ve ekonomikleştirmek için yapay ancak doğala yakın işlemler yapmaktadır. Bu işlemlerden makale yazarlarını ilgilendirecek olanları ise şunlardır: SEO’cular forumlara, kendi sitesine benzer konudaki bloglara ücretli olarak tanıtım yazısı yazdırmakta ve bu yazılardan sitelerine backlink verdirmekteler. Bu tanıtım yazılarını kendileri yazdıkları gibi makale yazarlarına da yazdırmaktalar. Bir başka yaptıkları SEO işlemi ise, kendi sitelerine benzer birden fazla paravan site kurarak bu sitelere içerik girmekte ve daha sonra bu sitelerden ana sitelerine backlink vermekteler. İşte bu sitelere kendileri yazmak yerine makale yazarlarına yazdırarak bu iş yükünü azaltmaktadırlar.

Sonuç olarak; makale yazarlarına bu nedenlerle makaleler yazdırılmaktadır. İnternet olduğu sürece, makale işi de devam edip büyüyecektir. Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde makale yazarlığı sektörü, ülkemize göre daha çok ilerde bulunmaktadır. Ayrıca bu ülkelerde kurulmuş makale içerik hizmeti şirketleri bile mevcut. Ülkemizde ise son birkaç yılda bireysel ve kurumsal olarak makale sektöründe artışlar yaşanmakta. Buna rağmen makale sektöründe büyük bir boşluk bulunmaktadır. Ülkemizde, makale sektörünün önümüzdeki yıllarda büyük bir pazar olacağı bilinmekte ve sürekli artış göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir