Makale Nasıl Yazılır?

makale nasıl yazılırYazarların makalelerini, okuyucuyu düşünerek yazmaları en önemli amaçları olmalıdır. Yani yazarların makale içeriklerini, okuyucuyu bilgilendirecek kadar faydalı, sıkmayacak kadar akıcı, yormayacak kadar da düzenli hazırlamaları en önemli kuralı olmalıdır.

Bu temel kural haricinde, makale yazarlarının yazarken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. İşte bu noktalara, ne denli dikkat ederlerse işlerini de o kadar kolaylaştırmış olurlar.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Makale yazarları, kesinlikle imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmeli ve bağlaçların, edatların, noktalama işaretlerinin nasıl kullanıldığı ile kelimelerin nasıl yazıldığı hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Bunun için Türk Dil Kurumu (TDK) sitesini sürekli takip etmeli ve kullanmalıdırlar.

– Makalelerini belli bir düzen çerçevesi içinde görüntülemelidirler. Makalelerini; giriş, gelişme ve sonuç paragraflarına ya da alt başlıklarla ayırarak göze hitap edecek şekilde düzene sokmalıdırlar. Giriş bölümünde makale konusunun ne olduğu, gelişme bölümünde konu hakkında detaylı bilgi ve örneklendirmeleri, sonuç bölümünde de konunun net bir kısa açıklaması yazılıp sonuçlandırmalıdır.

Bu şekilde belli şablonda hazırlanan makaleler, okurun gözüne hitap edecek düzenli bir görünüşte olacaktır. Daha iyi anlamanız açısından aşağıdaki resmi karşılaştıralım. Birinci resim alt başlıklarla bölümlere ayrılmış, ikinci resim ise hiç bir düzenleme yapılmamış. İkisi de aynı makale olmasına rağmen birinci resimdeki makalenin daha basit okunduğu ve daha çok göze hitap ettiği açıktır.

makale düzeni

– Noktalama işaretleri ve kelimelerden sonra mutlaka bir boşluk bırakılmalıdır. Bunun yapılma nedeni; kelime karışıklıklarını önleyip okuyucunun makaleyi rahat bir şekilde okumasını sağlamaktır.

noktalama işaretleri

– Belirtilen makale kelime sayısına ulaşıldığında eğer yazı tamamlanmadıysa kesinlikle tamamlanıp bitirilmelidir. Örneğin; yazardan, 100 kelimelik makale istenildiyse makale 100 kelime oldu diye yarıda kesilmemeli ve makale bütünlüğünü sağlamaya özen gösterilmelidir. Çoğu makale yazarı, istenilen kelime sayısından 5 ila 50 arası fazla kelimeyle makalelerini teslim ederek müşterilerinin saygısını kazanırlar. Bu da yazara olumlu katkı sağlar. Ancak belirtilen makale sayısının altında kesinlikle yazılmamalıdır. Kabul edilebilir oran; 100 kelime istendiyse en fazla 50 kelime daha yazılabilir. Makale sektöründe genel olarak kabul edilen kelime aralığı sınıflandırması şu şekildedir; 50-100, 100-150, 150-200, 200-250, 250-300, 300-350, 350-400, 400-450, 450-500 kelime ve katları.

– Her bir makaleyi ayrı bir belge olarak kaydedin ve ismini Başlık-kelime sayısı veya başlık olarak kaydedin. Ayrıca klasörlerle kategorilere de ayırabilirsiniz. Resimde hazır makale satan yazarların örnek makale arşivlemelerini görebilirsiniz.

makale arşivleme

– Makaleyi word ya da txt dosyası olarak hazırlıyorsanız, sonuna anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın. Örneğin; Anahtar kelimeler: elmanın faydaları, elma faydaları, elma faydaları ve vitaminleri gibi. (Yaziyorlar.com gibi sistemlerde ilgili alanlar mevcuttur. O yüzden bu tarz sistemlerde makale sonuna anahtar kelimeleri eklemenize gerek yoktur.)

– Makalelerde, okuyucu faydası göz önünde bulundurulmalıdır. Makalede öncelikli amaç; her zaman okura doğru ve faydalı bilgi sağlamak olmalıdır. Makaleler, hangi konuda yazıldıysa o konu hakkında faydalı bilgileri içermelidir. Çünkü okuyucular, aradıkları şey hakkında bilgilenmek için Google’da arama yapar ve çıkan sonuçlardaki sitelere aradığı bilgiye ulaşmak için girerler.

– Makaleler, okuru sıkmayacak bir şekilde yazılmalıdır. Makalelerde anlam bozukluğu, devrik cümleler, yazım yanlışları ve cümle tekrarları barındırmayarak akıcılığı sağlanabilir.

– Sipariş usulü çalışan yazarlar, makale yazarken müşterinin isteklerini göz ardı etmeden yazmalıdırlar.

– Makaleyi Google dostu olarak düzenlemeyi de ihmal etmeyin. Google dostu makalelerin nasıl yazılacağına dair bilgiye “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?” başlıklı dersimizden ulaşabilirsiniz.

– Makale bitiminden sonra makaleyi kesinlikle gözden geçirin. Makale kontrolünün nasıl yapıldığını “Makale Kontrolü Nasıl Yapılır?” başlıklı dersimizden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir