Makale Çeşitleri Nelerdir?

makale çeşitleri

Makale sektöründe makale yazdırmak isteyen site sahipleri, sitelerinin içeriklerine göre konuları belirlemektedirler. Bu yüzden makale sektöründe de belli başlı sınıflandırmalar yapılmıştır. Bu sınıflandırmaları ise şöyle maddeleyebiliriz:

 • Kurumsal Makaleler: Bu sınıflandırmada müşteriler; kendi internet siteleri için hakkında, misyon ve vizyon, tarihçe ve firma tanıtım yazıları gibi makaleleri yazdırmaktadırlar.
 • Sektörel Makaleler: Bu sınıflandırmada yine müşteriler, kendi sektörleri ile ilgili (nakliyat, halı yıkama, su tesisatçılığı, tamir ve bakım servisi, bilet satış, otel rezervasyon vs.) bilgi verici tanıtım makaleleri yazdırmaktadırlar.
 • Bilimsel ve Akademik Makaleler: Bu sınıflandırma, diğerlerine göre daha çok uzmanlık ve teknik bilgi isteyen makaleleri ele alır. Tarih, coğrafya, felsefe, siyaset, hukuk, doktorluk, mühendislik alanlarıyla alakalı konu başlıkları bu sınıflandırmaya örnek gösterilebilir.
 • Liste Usulü (Maddelendirilmiş) Makaleler: Son yıllarda ülkemizde popüler olmuş makale çeşididir. Yurtdışında Buzzfeed, ülkemizde ise Onedio, Listelist, Nediyor sitelerinde bulunan içerikler bu türe örnek gösterilebilir. (Ülkemizdeki bu siteler içeriklerinin büyük çoğunluğunu, Buzzfeed gibi yabancı sitelerden çevirerek hazırlamaktadırlar.) Bu tür makaleleri daha iyi anlamanız için örnek başlıklar; 10 Adımda Makale Nasıl Yazılır?, Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken 15 Adım, En Fazla Yapılan 10 Noktalama Hatası vs. Bu tarz başlık ve içeriklerle, okuyucunun ilgisini çekecek makaleler yazabilirsiniz. Ayrıca bu makalelere resimler ekleyerek içeriği zenginleştirebilirsiniz. (Örnek makaleler için; belirttiğimiz sitelerin içeriklerine göz atabilirsiniz.)
 • İnceleme Makaleleri: Bu tarz makalelerin kapsamı geniştir. Bu tarz makale isteyen müşteriler de, kendi içerisinde makale sektörü tarafından sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmalardan bahsetmek gerekirse;
  • Kendi ürettikleri ürün veya verdikleri hizmetlerinin incelemesini isteyen firmalar,
  • Stoklarındaki ürünler hakkında bilgi verici inceleme yazıları isteyen e-ticaret siteleri,
  • Teknoloji alanında çıkmış ürünlerin inceleme yazılarını isteyen teknoloji siteleri,
  • PC/PS/XBOX oyunlarının incelenmesini isteyen oyun sektöründeki firmalar ve oyun haber siteleri,
  • Kitap incelemeleri isteyen yayınevleri, kültür-edebiyat ve kitap satış siteleri,
  • Film ve dizi incelemeleri isteyen sinema, kültür, film ve dizi siteleri,
  • Ayakkabı, giysi, güzellik ve bakım ürünlerinin incelemesini isteyen moda siteleri,
  • Şehir tanıtımları, otel tanıtımları, lokanta tanıtımları isteyen gezi, şehir rehberi, tatil siteleri ve bilet satış siteleri akla gelen önemli müşteri kitleleridir.
 • Serbest Makaleler: Yukarıda saydığımız sınıflandırmalar haricinde akla gelebilecek tüm kategorideki makale içeriklerini bu sınıflandırmada sayabiliriz.
 • Seo Uyumlu Makaleler: Google Arama Motoru için önemli olan ve dikkat edilmesi gereken kuralların, makale yazımında dikkate alınıp uygulanmasıdır. Tüm makalelerinizi SEO uyumlu yazmaya dikkat edin. (Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?)
 • Popüler, Güncel Hit getiren makaleler: Bu türde makaleler genelde hangi alanda yazılıyorsa o alanın gündemini iyi takip etmek gerekir. Son çıkan teknolojik ürünlerin incelenmesi, TV programları, dizi, film, yarışma, eğlence programlarının son güncel bölümleri hakkında bilgi vermek, bu makale türüne örnek verilebilir. Daha detaylı örnek vermek gerekirse; çıkacak ya da yeni çıkmış bir telefon modelini anlatan makale, birkaç yıl önce çıkmış eski telefon modellerine göre daha çok talep edilir. Makale satışlarında, bu tür makalelerin yazar için önemi çoktur. Çünkü satılması daha kolay ve çabuk olur. (Hit Getiren Güncel ve Popüler Makale Nasıl Yazılır?)
 • News Uyumlu Haber Makaleleri: Bu türdeki makaleler de, popüler, güncel hit getiren makalelerle aynı mantıktadır. Ama bu türün farkı, haber niteliğinde olmasıdır. Ülkemizdeki ve dünyadaki güncel, önemli haber niteliği taşıyan, gündeme dair makale içerikleri, haber sitelerinin vazgeçilmez parçasıdır. Bu tarz makale içeriklerini hazırlarken; gündem çok iyi takip edilmeli ve ilgi çekici başlıklarla kullanıcıyı meraklandıracak haber sunumunda yazılar yazılmaya dikkat edilmelidir. (News Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?)

Makale sektöründe istenilen ve adı geçilen çeşitlendirmeler bu şekildedir. Sizden istenilen ya da yazacağınız makalenin hangi türde bir makale olacağını iyi belirlemeli ve o türe uygun yazmaya dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir